Historyczne tło konfliktu w Syrii


Konflikt Syryjski

Syryjski konflikt sięga początków Islamu oraz konfliktów religijnych jakie wynikły wraz z podziałem religii na różne odłamy. Nie jest to jednak jedyny powód. Syria to kraj o specyficznym geopolitycznym położeniu. To tutaj od wieków spotykały się interesy wielu imperiów, która starały się kontrolować oraz zawładnąć tymi terenami. Asyryjczycy, Rzymianie Egipcjanie to tylko niektóre cywilizacje, których imperialne zakusy sięgały tych terenów.
Wydarzeniem, którym na zawsze zmieniło sytuację w tym rejonie była maskkra Alawitów, której dopuścili się skłóceni z nimi Sunnici. Sunnici oraz Szyci, o których się tyle ostatnio słyszy w mediach to najzwyczajniej dwa skłócone odłamy Islamy. Szyici to odłam dominujący na terenie Iranu, Sunnici natomiast dominują w Syrii. Oba odłamy często wchodzą ze sobą w konflikt na terenie Iraku. Od czasów zamierzchłych Alawici skłóceni są właśnie z Sunnitami, który w stanowią w Syrii większość i często okazują swe niezadowolenie z powodu dominacji Alawitów nad syryjskim życiem politycznym.

Syria i obie wojny światowe

W czasie pierwszej wojny światowej Syria znajdowała się pod kontrolą Imperium Osmańskiego, które opowiedziało się po stronie Niemiec prowokując reakcję Brytyjską. W tym kontekście narodziła się legenda Lawrenc’a z Arabii, brytyjskiego agenta prowokującego arabów do buntowania się przeciwko imperium. Mimo obietnic jakie arabom składali brytyjczycy niepodległość Syrii trwała krótko. Francja i Wilka Brytanie podzieliły region i Syria znalazła się pod kontrolą Francji, która w skutek opresyjnej polityki aż do wybuchu II wojny światowej stale była w stanie aktywnego buntu.

Fancuzi i Assad u władzu

Assad wywodzący się z alawickiej mniejszości doszedł do władzy, głównie w skutek cynicznej polityki francuzów, którzy starali się trzymać w ryzach sunnicką większość gwarantując najwyższe stanowiska w armii głównie Alawitom. Assad będący Alawitom, wykorzystał przywileje jakie gwarantowało mu jego etniczne pochodzenie i wspiął się po szczeblach kariery. Assad stworzył aparat militarno – szpiegowski, który doskonale sprawdzał się w niestabilnej Syrii. Sam Starszy Assad szkolony był w sowieckiej armii a jego reżim stanowił Sowiecki bastion w regionie, w którym w czasie zimnej wojny o wpływy walczyli USA i ZSRR. Obecnie w Syrii rządu sprawuje jego syn Bashir Assad. Konflikt zdaje się być niczym innym jak przedłużeniem sporów, które zarysowywały się w tym rejonie od dawna. Zachód zdaje się wspierać sunnickich rebeliantów oraz tych, którzy starają się obalić paunjący reżim Rosja natomiast opowiada się za Bashirem Assadem, który często postrzegany jest jako zwolennik Iranu, a tym samym wróg Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.