Czy Lewandowski będzie polskim Beckhamem?Tylko naiwni myślą w dzisiejszych czasach, że piłka to tylko występy w imprezach sportowych. Wystarczy przyjrzeć się współczensnemu światowi reklamy a od razu zrozumiemy, że czasem myślenie sponsorów, biznesmenów, agentów sportowych w często samych piłkarzy kręci się wokół starego przysłowia: „kasa misiu, kasa”.

Strzelanie bramek Realowi Madryt w ilościach hurtowych to, nie ma co do tego wątpliwości, jeden z najlepszych sposobów, aby nasze nazwisko wywindować do miana prawdziwej gwiazdy świata futbolu. Jak dotąd wizerunek międzynarodowych marek za granicą promują jednak piłkarze bardziej znani rynkom rodzimym, jak w przypadku Jürgena Kolppa i jego klubowych podopiecznych, którzy w Niemczech reklamuje Opla. Nie oznacza to jednak, że polski piłkarz Borussii nigdy nie trafi z polskich spotów telewizyjnych popularyzujących produkty na międzynarodowy rynek reklamy. Narazie jednak mimo rzeszy fanów w Dortmundzie jego persona nie jest jeszcze bardzo rozpoznawalna w Niemczech, więc nie ma co liczyć, że jego reklamowe występy wywindują tam sprzedaż Opla Astry tak jak miało to miejsce na naszym rynku, gdzie w swej klasie stał się on najlepiej sprzedającym się autem po emisji spotu reklamowego z jego udziałem.

Eksperci są zgodni, że Lewandowski jest obecnie najbardziej wartościowym polskim sportowcem pod względem walorów marketingowych, zwłaszcza, że ma on przed sobą jeszcze długą karierę. Jego piłkarska klasa oraz popularność to, jak podkreślają eksperci, nie sprawa przypadkowa. Jego talent był czymś oczywistym dla grona osób, które Robertem zajęło się od początku sprawiając, że jego kariera rozwija się w bardzo dobrym kierunku, a jego popularność wśród kibiców stale rośnie. Dobre zarządzanie wizerunkiem i sportowe osiągnięcia procentują.

Potencjalne transfery

Mówi się, że nazwisko Lewandowski pojawiło się w notatniku Murinho, podobne spekulacje dotyczące jego transferu dotyczą takich piłkarskich superklubów jak Manchester United, Bayer Monachium czy Barcelona. Mimo, iż we wszystkich tych klubach grają już światowe sławy, to jego jeśli nadal jego umiejętności dawałyby o sobie znać, mógłby z pewnością wraz z rosnącą liczbą strzelonych bramek generować zainteresowanie swą osobą z marketingowego punktu widzenia. Szacuje się, że po jego przeprowadzeniu się z Borussii do Monachium jego zarobki wzrosłyby 10 krotnie (z 1,5 do 15 mln Euro). Jeśli przyjrzymy się początkom kariery zrozumiemy, że za Lewandowskim stoi wieloletni menadżer Cezary Kucharski, który od młodych lat wpiera piłkarza. Kiedy panowie rozpoczynali współpracę drugoligowy znicz Pruszków kupił go za 5 tysięcy złotych, cztery lata później piłkarz odchodził z Lecha Poznań (który zdobył wtedy mistrza Polski) za kwotę 4,5 miliona Euro. Spekulacją numer jeden w chwili obecnej jest ile trzeba by za piłkarza zapłacić. W trakcie bieżącego roku jego wartości wzrosła z ok. 10 do 35 milionów Euro a magazyn markt.de szacuje, że jest on 24 najdroższym piłkarzem na starym kontynencie. Zdaje się, że 25 letni piłkarz ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Możliwość komentowania jest wyłączona.